Menu

OPINIE EKONOMICZNE

Marek Żeliński: opinie i refleksje do bieżących wydarzeń ekonomicznych i społecznych marek_zelinski@gazeta.pl

Zatrudnienie w sektorze państwowym. Eurostat podważył jeden z naszych narodowych mitów.

marek_zelinski

2018_07_30_zatrud_na__pastwowym

W Polsce od lat panuje przekonanie, że w sektorze państwowym pracuje zbyt dużo ludzi. A tu niespodzianka, którą dostarczył nam Eurostat (ilustracja pochodzi z krótkiego opracowania : Government employment in the EU stable since 2000 (informacja opublikowana 23.07.2018). Okazuje się, że niekoniecznie. Zacznijmy jednak od definicji. Government employment  to zatrudnienie na tzw. państwowej posadzie w bardzo szerokim ujęciu. Od urzędników ministerstw, samorządów, przez nauczycieli, pracowników służby zdrowia, służby mundurowe itd. Zatrudnienie w sektorze państwowym to ok. 16% zatrudnionych ogółem. I taki poziom utrzymujemy kilkanaście lat.

Praktycznie jesteśmy na poziomie średniej unijnej. Można więc powiedzieć, że zarzut o nadmierne zatrudnienie w sektorze państwowych w Polsce był i jest mocno naciągany. Skąd więc przekonanie społeczeństwa o nadmiernym i obciążającym finansowo państwo, zatrudnieniu? Cóż, jak to z mitami bywa, ich funkcjonowanie zaczyna się gdzieś w odległej przeszłości i opiera się na społecznym przekonaniu, które z upływem lat zaczyna pełnić rolę tzw. prawdy oczywistej. To tak trochę pół żartem, pół serio. A poważniej?

Dość powszechnym jest przekonanie, że urzędnicy pracują wolno, zajmują się prostą papierkową robotą i wyciąganiem od nas dokumentów. A za to wszystko, również w społecznym przekonaniu, są zbyt hojnie wynagradzani. I stąd głębokie przekonanie, że pracownicy państwowi (głównie urzędnicy) zbyt dużo nas kosztują i że sektor państwowy, to potężny rezerwuar oszczędności. Państw z wyraźnie niższym zatrudnieniem są trzy lub cztery. Do tego u części z nich wynika to z wyjątkowo wysokiego zatrudniania w sektorze niepaństwowych, co wpływa na wskaźniki struktury.

Trochę będę też pracowników sektora państwowego bronił. Sektor państwowy realizuje zadania państwa, wg zasad jakie państwo ustali. Ponadto, sektor państwowy, w przeciwieństwo do prywatnego/komercyjnego, zajmuje się często nawet najdrobniejszymi sprawami obywateli. Prywatny/komercyjny, tylko tymi na których zarabia.

A wynagrodzenia? Dane o wynagrodzeniach w służbach mundurowych, urzędach gminnych, szkołach itd. są dość powszechnie znane i w większości nie szokują. Jak widać, ani za dużo w sektorze państwowym nie zatrudniamy, ani za dużo nie płacimy.

Powodem dla którego poruszyłem ten temat jest częste, w naszych Polaków rozmowach, wskazywanie na oszczędności w sektorze państwowym, dzięki którym można by sfinansować m.in. politykę społeczną itd. Na pytanie: a skąd wziąć pieniądze na politykę społeczną, na ogół wśród odpowiedzi pada ta o redukcji zatrudnienia w sektorze państwowym i rozrośniętej administracji. Zawsze to lepiej wskazać kogoś innego niż dać się opodatkować na finansowanie wsparcia dla innych.

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • kpdwiejak

  niespodziewane są te statystyki :)

 • marek_zelinski

  kpdwiejak

  Najważniejsze, żeby mówiły prawdę. :-)

 • galnerre

  Nie mniej jednak zatrudnienie w sektorze państwowym naszego państwa jest troszkę irytujące i kosztowne. Spójrzmy choćby na Niemcy. Idźmy tam do urzędu a idźmy do Polskiego. U nas zwykłe sprawy załatwia się tygodniami ;)

 • marek_zelinski

  galnerre

  No tak coś czułem, że ktoś zwróci uwagę na państwo z mniejszym udziałem (Niemcy). Tylko, że Niemcy charakteryzują się dość dużym zatrudnieniem, co zmniejsza udział zatrudnionych 'na państwowym'.
  Ciekawy jestem czy tą przedłużająca się urzędniczą obsługę dałoby się wykazać liczba. Na razie na takie nie trafiłem, ale kto wie.

 • marekolgier

  Mnie zawsze irytuje to że różne źródła podają różne informacje i nigdy nie wiem które statystyki są prawdziwe. Ale powiem szczerze, że wśród znajomych to jakoś nie widać chęci pracy na stanowiskach państwowych bo faktycznie te pensie nie przyciągają.

 • marek_zelinski

  marekolgier

  A mnie się wydaje, że statystyk, które (jak przytoczona) kompleksowo podchodzą do zatrudnienia w sektorze jest mało. Mam wrażenie, że podana przeze mnie informacja dlatego wzbudziła wątpliwości, bo podano informację przeczącą mitowi jaki silnie trzyma się w Polsce. Mam na myśli mit o nadmiernym zatrudnieniu w sektorze publicznym. I zapytam przewrotnie: a na jakiej podstawie panuje przekonanie, że w Polsce w sektorze publicznym zatrudnienie jest zbyt duże ?

 • tomekrado

  Też sporo słyszę, że kosztują nas kroci ci pracownicy do tego bardzo mało robią. Nie wiem sam nie pracowałem w sektorze państwowym to nie wiem jak jest od środka ale z tego co widzę w różnych urzędach naszych to strasznie słabo wygląda organizacja takiego miejsca pracy, nie wiem jak z pensjami ale mogli by bardziej zorganizować te instytucje.

 • Gość: [Marek] *.166.rako-lan.pl

  Zatrudnienie w sektorze państwowym naszego państwa jest troszkę pokrętne moim zdaniem. No i ten mit o którym wspominasz nie ma żadnych podstaw moim zdaniem ale jest bez sensu powielany.

 • Gość: [nais.pl] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Na tle innych krajów wcale nie wyglądamy tak źle. Jak widać są i lepsi od nas, ale i także gorsi.

© OPINIE EKONOMICZNE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci