Menu

OPINIE EKONOMICZNE

Marek Żeliński: opinie i refleksje do bieżących wydarzeń ekonomicznych i społecznych marek_zelinski@gazeta.pl

Danina solidarnościowa. Przywracamy trzecią stawkę PIT.

marek_zelinski

Trzeba przyznać, że rząd PiS ma jakiś nieprawdopodobny dar robienia rzeczy dziwnych również w gospodarce. Danina solidarnościowa to jakiś ekonomiczny dziwoląg. Efekt szukania rozwiązania kryzysu dotyczącego protestujących rodzin niepełnosprawnych, ale i dość sprytne politycznie i ekonomicznie rozwiązanie.

Danina ma się składać z dodatkowego opodatkowania osób o wynagrodzeniach ponad 1 mln zł rocznie i środków z Funduszu Pracy na który też opodatkowujemy nasze wynagrodzenia.

PiS nie chce się przyznać do podnoszenia podatków, więc podniesienie opodatkowania nazywa daniną. Obciążenie najbogatszych wytrąca oręż opozycji i utrudnia obroną podatników. Mało który polityk opozycji odważy się na obronę bogatych, bo to może być gwóźdź do politycznej trumny.

Fundusz z obciążenia bogatych i ze środków z Funduszu Pracy ma uzyskać ok. 2 mld zł rocznie. Te środki mają być przeznaczone m.in. pomoc dla niepełnosprawnych i ich rodzin. Ale nie ma to być oczekiwane przez strajkujących 500 zł, bo rząd wymyślił, że priorytety będą ustalane przez rząd i przeróżne organizacje. Krótko mówiąc, pod pozorem pomocy niepełnosprawnym rząd wygenerował ponad 1 mld zł (obciążenie bogatych), o przeznaczeniu których w dużym stopniu sam będzie decydował. Niepełnosprawni zostali tu trochę wykorzystanie na podreperowanie budżetu. Naprawdę sprytne.

To dyskretne wprowadzenie trzeciego progu, to wycofanie się częściowe z rezygnacji z trzeciego progu podatkowego za poprzednich rządów PiS. Inaczej mówiąc, dyskretnie przywracamy trzeci próg. Sam uważam, że nasz PIT jest zbyt korzystny dla osób dobrze zarabiających, ale wolałbym żebyśmy o tym mówili otwarcie i uczciwie. Politycy PiS chyba bardzo wstydzą się decyzji o rezygnacji z trzeciego progu przed laty.

Pomysł rządu powinien sprowokować nas do powrotu do dyskusji nad Funduszem Pracy. Od lat ekonomiści zwracają uwagę, że FP ma za dużo środków i albo powinniśmy składkę na FP zmniejszyć, albo sprecyzować do czego ma służyć. Politycy zaczęli przed laty podbierać pieniądze z FP na różne cele, wcale lub w niewielkim stopniu związane z rynkiem pracy, bezrobociem itd. Obecny rząd obiecał już dopłaty z … FP, do oszczędzania na emeryturę w ramach PPK.

Pomysł z daniną solidarnościową to też kolejny sygnał, że pieniądze do rozdawania powoli się kończą i trzeba szukać nowych źródeł budżetowych przychodów. 

© OPINIE EKONOMICZNE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci