Menu

OPINIE EKONOMICZNE

Marek Żeliński: opinie i refleksje do bieżących wydarzeń ekonomicznych i społecznych marek_zelinski@gazeta.pl

System emerytalny wg PiS. Przyszli emeryci podejmują decyzje racjonalne czy nie?

marek_zelinski

            Skąd to pytanie? A bo w poniedziałkowej Gazecie Prawnej przeczytałem wywiad z Pawłem Borysem, prezesem Narodowego Funduszu Rozwoju. Rozmowa dotyczyła Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pada tam, pytanie i bardzo intrygująca odpowiedź.

„(dziennikarz) Czemu w PPK jest rozwiązanie, które zakłada, że nawet jeśli ktoś nie chce oszczędzać od początku, to i tak raz na dwa lata będzie od niego pobrana składka?

(Paweł Borys) To jest logika wynikająca z ekonomii behawioralnej, z badań ubiegłorocznego noblisty Richarda Thalera. Ludzie nie podejmują optymalnych decyzji jeśli chodzi o finanse osobiste, zdrowie czy edukację. Do tego nie patrzymy długoterminowo, przekładamy konsumpcję nad oszczędności. Rekomendacje, jakie płyną z teorii ekonomii behawioralnej, wskazują, że polityki publiczne wdrażane przez państwo powinny dawać bodźce do optymalnych wyborów. Jestem przekonany, że w interesie każdego jest mieć większy bufor finansowy na emeryturę. Stąd jest ten mechanizm przypominania się co 2 lata.”

            Przypomnę więc, że gdy PiS obniżał wiek emerytalny, prezydent A.Duda na pytanie o negatywne skutki tej decyzji dla przyszłych emerytów, odpowiedział mnie więcej tak: ludzie podejmują racjonalne decyzje i sami zdecydują kiedy przejdą na emeryturę, z chwilą uzyskania wieku emerytalnego czy później. Pytanie dotyczyło przede wszystkim skutków obniżenia wieku w kontekście niskich emerytur dla kobiet i wypychania starszych pracowników na emeryturę. Tematu wielkości emerytur i stopy zastąpienia prezydent poruszać nie chciał. Wolał mówić o wolności i racjonalności wyborów Polek i Polaków oraz o wypełnionej wyborczej obietnicy. Było to w listopadzie 2016 r.

            Minęło piętnaście miesięcy i mamy PPK, które zakładają brak racjonalności obywateli. PPK nie powstały oczywiście przedwczoraj czy tydzień temu. Przeciwnie. Gdy prezydent z dumą mówił o wypełnieniu wyborczej obietnicy i racjonalności Polaków, w ministerialnych gabinetach trwały prace nad PPK, które zakładają wspomniany brak racjonalności. To jak to w końcu jest? Prezydent będzie musiał podpisać ustawę wprowadzającą PPK w ciągu najbliższych kilku miesięcy (warunek by PPK weszły w życie z początkiem 2019 r.) i ciekaw jestem jak będzie uzasadniał PPK? Wspomni o racjonalności czy nie?

            PPK mają szereg ciekawych rozwiązań. Nie ma co jednak ukrywać, że głównym ich celem jest rekompensowanie skutków skrócenie wieku emerytalnego. Politycy PiS starają się nie łączyć tych działań ze sobą w oficjalnym przekazie. Dokładnie tak samo postąpił Paweł Borys w wywiadzie. Przywrócenie niższego wieku emerytalnego, będzie zrekompensowane większą składką. Inaczej być nie może. Wg założeń, z PPK zrezygnuje maks. ¼ uprawnionych. Co z nimi? Nic, gdy zgłoszą się do ZUS po emeryturę, to od polityków PiS usłyszą, że mieli wybór.

            W jednym z P.Borysem na pewno mogę się zgodzić: faktycznie, Ludzie nie podejmują optymalnych decyzji jeśli chodzi o finanse osobiste, zdrowie czy edukację. Nie jest to zresztą żadne odkrycie. W oparciu m.in. o to wydłużono wiek emerytalny kilka lat temu.

PS. We wspomnianym wywiadzie nie obywało się bez żenującej krytyki OFE. Była to tzw. charakterystyczna dyżurna krytyka w wykonaniu człowieka związanego z obecnym rządem. Takie dziecinne dorabianie teorii i podawanie informacji wymagających sprostowania. Miałem wiele krytycznych uwag do OFE, ale ten element naszego systemu emerytalnego nie zasłużył na opinie i sądy, na które pozwolił sobie Paweł Borys.

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Benedikt] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  NO jestem ciekaw co z tego wyjdzie, słyszałem ostatnio o tym w tv i pomysł wygląda ciekawie.
  _________
  www.divephotoguide.com/user/Derlios/

 • Gość: [Maciej] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Bardzo ciekawy wpis. Też jestem ciekaw jak to będzie wyglądało.

  ______________
  piotrgawlinski.tumblr.com

 • marek_zelinski

  Maciej, Benedikt

  Pomysł PPK ma swoje zalety i wady. Nie jest programem niezbędnym, bo wystarczyła modyfikacja OFE i/lub PPE. Nowością jest odwrócenie ról. Do tej pory ludzie deklarowali czy coś chcą. W PPK muszą zadeklarować rezygnacje z PPK i, zgodnie z zapowiedziami, powtarzać to co dwa lata.

 • marek_zelinski

  Maciej, Benedikt

  Pomysł PPK ma swoje zalety i wady. Nie jest programem niezbędnym, bo wystarczyła modyfikacja OFE i/lub PPE. Nowością jest odwrócenie ról. Do tej pory ludzie deklarowali czy coś chcą. W PPK muszą zadeklarować rezygnacje z PPK i, zgodnie z zapowiedziami, powtarzać to co dwa lata.

 • Gość: [radcaprawny-trojmiasto.pl] *.ipv4.supernova.orange.pl

  na nieszczęście emerytów, firmy żerują na ich naiwności i widokach wyimaginowanej dobroci na emeryturze. Wiele osób podpisuje umowy inwestycji emerytalnych, co potem okazuje się być złym wyborem. Najlepiej wszelkie zmiany, pomysły na emeryturę konsultować, analizować umowy z prawnikami. To zagwarantuje bezpieczeństwo i zrozumienie.

 • marek_zelinski

  @radcaprawny-trojmiasto.pl,

  Kontakt/konsultację z prawnikiem zalecałbym przy decyzjach niestandardowych o poważnych konsekwencjach finansowych (nietypowe umowy o dużej wartości i skali skomplikowania). W przypadku standardowych produktów emerytalnych konsultacja z prawnikiem nie wydaje się niezbędna.
  Czasami wystarczy dobry przegląd informacji w internecie.

 • ferbars

  Tak to wygląda, na moje część społeczeństwa tak właśnie postępuje nie chce tu generalizować i mówić o wszystkich ale sądzę że część społeczeństwa podejmuje nie racjonalne decyzje finansowe i nie tylko.

© OPINIE EKONOMICZNE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci