Menu

OPINIE EKONOMICZNE

Marek Żeliński: opinie i refleksje do bieżących wydarzeń ekonomicznych i społecznych marek_zelinski@gazeta.pl

W inwestycjach ani dobrze ani źle.

marek_zelinski

2017_09_12_nakady_inwestycyjne

Od kilku kwartałów jedną z czołowych danych makro, na które spoglądamy są nakłady inwestycyjne. Spojrzałem na dane o nakładach inwestycyjnych raportowane przez średnie i duże przedsiębiorstwa.  Co do zasady wydźwięk danych nie może być inny niż to co widzimy w rachunku PKB i oczywiście (niestety) nie jest.

Po pierwszym półroczu wartość inwestycji była minimalnie niższa niż w porównaniu z y/y (spadek o 0,3% y/y). Sam drugi kwartał nie przyniósł żadnego przełomu dla przedsiębiorstw ogółem. Jest jednak pewien promyk nadziei. Działy przetwórstwa przemysłowego odnotowały wzrost inwestycji w I pół. niemal o 14% z porównaniu z rokiem ubiegłym. Nie jest to jednak wartość imponująca, jeżeli weźmie się pod uwagę, że przychody za I pół. działów przetwórstwa przemysłowego wzrosły łącznie o 10% y/y.

Analiza inwestycji na poziomie działów i gałęzi gospodarki absolutnie nie ułatwia wnioskowania, czy wyprowadzania trendów. Sytuacja jest niebywale zróżnicowana, gdy się patrzy na dynamikę zmian nakładów inwestycyjnych lub odniesienie do przychodów. Niestety, mimo dość przyzwoitego wzrostu gospodarczego, jedynie nieco ponad połowa działów gospodarki lub gałęzi wykazanych przez GUS w Biuletynie Statystycznym wykazuje wzrost inwestycji w I pół. 2017 w ujęciu y/y.

Biorąc pod uwagę szereg różnych wskaźników i relacji, widać wśród przedsiębiorstw ostrożność w inwestowaniu i pewną zachowawczość. Po kryzysie w 2008/09 niemal cztery lata czekaliśmy na większą śmiałość w inwestowaniu. Kiedy wiadomo już było, że gospodarka wchodzi na wyższe obroty, a przede wszystkim że wzrost może być trwały, przedsiębiorstwa zaczęły śmielej inwestować. To były lata 2014 i 2015. W roku wyborów i potem, w szeregi przedsiębiorców znowu wkradła się niepewność. Nie chcę szukać prostych uzasadnień, ale atmosfera polityczna i średnioterminowa niepewność w obszarze finansów publicznych i polityki gospodarczej rządu, do odważniejszego  inwestowania również nie zachęcały.

Wyniki tegoroczne inwestycji nadal nie nastrajają nadmiernym optymizmem. Trzeba jedna uczciwie przyznać, że nie są to też wyniki złe. W relacji do PKB czy przychodów, wartość inwestycji jest nieco większa niż w okresie 2010-13. Wydaje się, że w przedsiębiorstwach dostrzeżono trwałość wzrostu gospodarczego, ale nie przekłada się to wciąż na śmielszą politykę inwestycyjną. Tymczasem mamy już czwarty rok przyzwoitego wzrostu gospodarczego i chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że w średnim terminie koniunktura może przestać nam sprzyjać. Ta przedłużająca się atmosfera wyczekiwania na lepsze sygnały rynkowe i okołorynkowe, by odważniej inwestować, trwa już nieco za długo.

Jestem jednak skromnym optymistą. Obecny poziom inwestycji m.in. w relacji do przychodów jest trochę zbyt mały. Stąd przekonanie, że w najbliższych kwartałach będziemy świadkami skromnych wzrostów, tzn. przyspieszenia inwestycji. W ujęciu y/y będą to kilkuprocentowe wartości lub incydentalnie dynamika będzie przekraczać 10%.

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Anita] *.dynamic.mm.pl

  U mnie podobnie, mój biznes plan który ostatnio zaplanowalem nie wypalił - ale też nie straciłem na nim nic...

 • Gość: [Karol Bankowy] *.cnet.gawex.pl

  Cóż, rynek inwestycji to zawsze niepewny grunt. Trzeba mieć ogromne przygotowanie i zaplecze merytoryczne, a i tak liczy się tzw. "szczęście". Dlatego nawet najlepszy biznesplan nie oznacza bycia milionerem.

 • Gość: [ale.pl] *.telgam.pl

  anita to dobrze że tak bo niektórzy inwestują i im nie wychodzi a potem sporo mają w plecy :(

 • Gość: [Artur] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ja powiedziałbym że inwestycje wyglądają dość stabilnie. Nie jest źle ale szału też nie ma, mimo to trzymają jakiś poziom.

 • aromaprojekt

  Aż tak źle nie jest, a miejmy nadzieje że będzie lepiej w przyszłym roku ;)

 • Gość: [Piotr] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Cóż, rynek inwestycji to zawsze niepewny grunt. W każdej chwili może się wszystko konkretnie zmienić ;)

 • karii10

  Wg mnie jeszcze długo będzie się utrzymywał ten stan rzeczy.
  __________
  Księgowość Online

 • mornana

  Teraz jak widać wszystko wyszło na prostą w pozytywnym znaczeniu tego słowa bo stan w inwestycjach się poprawił xd

 • kresmeos3

  Dobrze ze wyszło tak jak jest, zawsze mogło być gorzej, jednak tutaj nigdy nic nie wiadomo.

© OPINIE EKONOMICZNE
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci